Ztracená dědictví, zpřetrhané vazby, přerušená kontinuita. Brno je příkladem evropského, multikulturního města, které si s sebou ale dodnes nese trauma velké kulturní ztráty. O přítomnost této průrvy zakopáváme – jakožto jeho obyvatelé, nebo jen pouzí návštěvníci – denně. Kam se poděli všichni lidé, jejichž stopy vídáme na známých ulicích, aniž bychom o tom mnohdy tušili – Židé, brněnští Němci, moravští Romové? Pojďte se s námi navštívit místa, jejichž paměť se schovává za cihlovými zdmi, pavlačemi i novou zástavbou. Pojďte na Brno pohlédnout zase z nové perspektivy.
Když se řekne Rom, Brňané slyší „Cejl.“ Dnešní brněnští Romové, žijící v celém městě, jsou ale vesměs potomky slovenských a maďarských Romů, kteří do Brna přišli stejně jako mnoho Čechů po druhé světové válce. V předválečném Brně žili usedlí moravští Romové, a mnozí další přicházeli tábořit u předměstských hostinců nebo na nábřeží Svitavy. Jak se žilo v nouzové kolonii U kostivárny? Kde se překládala do romštiny Bible a kdo si dopisoval s britským lingvistou? A proč už ve městě téměř nejsou?
- Celá série procházek je interaktivní a jejich součástí je i workshop
- Procházky jsou vhodné pro všechny věkové kategorie od prvních ročníků středních škol dále
- Snažíme se o co největší inkluzivitu, trasa nebude náročná, nebojte se vzít kočárek, vítáni jsou i všichni s pohybovou indispozicí
- Sraz je v 17.00 na rohu Masné 1 (Plácek před velkou prosklenou budovou)
- Kapacita je omezená, místo je nutné si zakoupit předem
- Projekt je podpořen dotací z rozpočtu statutárního města Brna, městské části Brno-střed
Institut Paměti národa, Radnická 10, Brno
V pátek 13. 10. 2023 v 17:00
Vstupné: 0-150 Kč