Wienerovi: Od vyznamenání k emigraci | projekce a debata

Manžele Wienerovi prožili 20. století doslova na vlastní kůži. Jan bojoval řadách RAF, byl vězněn komunistických režimem. Jeho žena Zuzana jej později doprovázala do emigrace, žili spolu v Německu a ve Spojených státech.

Vaníčkova 100/6, Praha
22. 9. 2023 od 19:00
vstup zdarma, bez předchozí rezervace

19:00 Dokumentární film Bojovník / Fighter

Jan Wiener utekl za druhé světové války před nacisty přes Jugoslávii a Itálii do Velké Británie, kde bojoval jako pilot RAF. V rodné zemi se proto dostal do komunistického lágru. Později znovu emigroval. V dokumentu navštěvuje místa, kde zažil dramatické i tragické události, a potkává lidi, kteří mu kdysi pomohli. Vedle samotného Wienera je vypravěčem jeho příběhu spisovatel Arnošt Lustig, jeho přítel. Ne vždy se protagonisté shodují v tom, co se odehrávalo a jaký to mělo smysl. 

20:30 – Debata se Zuzanou Wiener

Žena mnoha profesí, která se nebojí života a žije jej stále naplno. Se svým manželem měla možnost pracovat v České republice, Německu, ale i v USA, kam legálně emigrovali v roce 1965. Jeden rok vyučovala v internátní škole v Lenoxu ve státě Massachusetts. Živila se manuálně, umělecky i intelektuálně. Byla překladatelkou i tlumočnicí, učitelkou i vychovatelkou. Dělala vše, co bylo třeba, ale vždy s grácií a šarmem, po boku svého manžela Jana Wienera, navigátora 311. perutě RAF, protinacistického odbojáře, univerzitního profesora a politického vězně.