Výstava Utonulá hvězda | PŘESUNUTO

Utonulá hvězda - tak nazval nechvalně známý ilustrátor svou protižidovskou kresbu v protektorátních novinách. Zobrazuje na ní výrazné postavy prvorepublikové politiky či hospodářství. Ve středu pózuje exilový prezident Edvard Beneš jakožto malý človíček s dlouhým, špičatým nosem a čepicí s bolševickou hvězdou. Výjev příhodně ilustruje propagandistické utváření obrazu "společného nepřítele".

Přijďte si prohlédnout výstavu karikaturních archiválií antisemitské propagandy sesbíraných historikem Petrem Karlíčkem, která mapuje vývoj a podoby fenoménu za První republiky a Protektorátu.
| Z důvodu nemoci přednášejícího se akce přesouvá na čtvrtek 3. února 2022. |
Utonulá hvězda – tak nazval nechvalně známý ilustrátor svou protižidovskou kresbu v protektorátních novinách. Zobrazuje na ní výrazné postavy prvorepublikové politiky či hospodářství. Ve středu pózuje exilový prezident Edvard Beneš jakožto malý človíček s dlouhým, špičatým nosem a čepicí s bolševickou hvězdou. Výjev příhodně ilustruje propagandistické utváření obrazu „společného nepřítele“.
Tímto a mnoho dalšími dobovými materiály Vás provedou působivé texty autora sbírky. Expozice je doplněna o životní příběhy lokálních pamětníků, přeživších protižidovských perzekucí. Za koncept i realizaci výstavy vděčíme studentům Fakulty architektury VUT z ateliéru Szymona Rozwalky, jmenovitě Karin Krettkové, Matteovi Marchese, Tomáši Müllerovi, Janě Řehořové, Ivaně Guzové, Veronice Čepelkové, Jiřímu Zezulkovi a Barboře Kopečkové.
Výstavu Utonulá hvězda můžete vidět v prostorách budoucího Institutu Paměti národa Brno na Radnické 10 každý čtvrtek, sobotu a neděli od 15 do 18 hodin.
Vernisáž výstavy proběhne 3. února od 18 hodin a bude následována přednáškou autora sbírky Petra Karlíčka. Každý zájemce je srdečně zván!
Výstava se koná za podpory Jihomoravského kraje a města Brna.