Festival Paměti národa 2023 – Vojna a Škola normálního života | projekce

V rámci programu Festivalu Paměti národa 2023 na Strahově je připravena projekce dvou dokumentární filmů, které se zaměřují na období normalizace.

Vaníčkova 100/6, Praha
30. 6. 2023 od 19:00
vstup zdarma, bez předchozí rezervace

Nabízejí intimní a neúprosný obraz normalizace a vybízejí diváky k zamyšlení nad obdobím, které se vyznačovalo nátlakem, konformitou a potlačováním individuálního myšlení. Proti veřejnému obrazu institucí, jako je škola a vojenská služba, filmy staví vyprávění těch, kteří se vzepřeli jejich zaběhlým pořádkům. 

První dokument čerpá z autentických svědectví a dobových televizních záběrů a představuje povinnou vojenskou službu za socialismu. Film odhaluje tvrdou realitu, které museli čelit ti, kteří se odvážili vyjádřit jiný názor, než měla většina. Ukazuje, jak šikana, vymývání mozků a převýchova byly nástroji, které se používaly k udržení konformity a potlačení nesouhlasu. 

Druhý dokument odhaluje tehdejší vzdělávací instituce jako klíčový nástroj státní manipulace. Představuje vyprávění disidenta Miroslava Jirounka, který se kvůli odporu svého otce k okupaci v roce 1968 setkal s tvrdými represemi. Přesto se mu nakonec podařilo vystudovat pražskou konzervatoř.