Teatrálnost jako mocný nástroj politiků | debata

Divadelní soubor Farma v jeskyni společně s Institutem Paměti národa Brno pořádá diskuzi s názvem Teatrálnost jako mocný nástroj politiků. Hosté diskuze – novinářka Ivana Svobodová, dramatik Vladimír Just a teatrolog Lukáš Kubina – budou zkoumat, jak různí političtí aktéři využívají teatralitu k ovlivňování veřejného mínění a dosažení svých cílů. Řeč bude jak o současných „obchodnících se strachem“ tak i příkladech z minulosti jako projevy na nacistických sjezdech v Norimberku či „zinscenovaný“ proces s Miladou Horákovou.

Farma v jeskyni pořádá diskuzi v rámci svého projektu Online Hero, který vzniká u příležitosti připravované inscenace Český hrdina.

Hosté:
Prof. PhDr. Vladimír Just, CSc.
Teatrolog a divadelní dramatik. Vystudoval divadelní a filmovou vědu na FF UK, posléze působil jako odborný asistent kabinetu divadla ÚČLS AV ČR. Přispíval do teatrologických časopisů (Divadlo, Divadelní revue; 1989–2005 šéfredaktor). Od roku 1969 uveřejnil přes 3 000 studií, článků a recenzí o divadle, médiích a filmu. Obdržel několik cen za uměleckou kritiku (Cena F. X. Šaldy, Cena Kristián). Vyučuje na katedře divadelní vědy FF UK. Je autorem článku Teatralita politického procesu aneb „Horáková a společníci“ jako divadelní inscenace.

Ivana Svobodová
Novinářka týdeníku Respekt. Dlouhodobě se zaměřuje se na politické aktéry zneužívající strach lidí ve svůj prospěch. Zároveň také sleduje vliv politiky na obyvatele menších měst a vesnic. Hovoří s nimi v terénu o současných sociálních a politických problémech a zajímá se o jejich příběhy. Za svoji práci obdržela v roce 2023 Cenu Ferdinanda Peroutky.

Mgr. Lukáš Kubina, Ph.D.
Zabývá se výzkumem teatrality politických kulturních performancí, přičemž se soustředí na události druhé poloviny 20. století ve střední Evropě. Konkrétně se zaměřuje na poměrně široké spektrum témat a typy událostí, jako jsou studentské slavnosti a demonstrace, komunistické slavnosti, politická vystoupení či projevy násilného odporu. Vyučuje na MUNI a UPOL.

Moderuje Štěpán Sedláček, redaktor Týdeníku Respekt

 
Institut Paměti národa, Radnická 10, Brno
Čtvrtek 22. února od 18:30
Zdarma