R jako Romové | projekce s debatou

Projekce dokumentárního filmu R jako Romové a následná diskuse, které se zúčastní Jan Blažek, spoluautor dokumentu. Pozvání na večer věnovaný romským vzpomínkám přijala také Jiřina Kuklová Stolařová z nakladatelství Kher a novinář Patrik Banga. S nimi se bude mluvit o romské literatuře. Na úplný závěr programu u společného ohně zazpívá zpěvačka Sára Marcinová a Gyulla Banga.

Vaníčkova 100/6, Praha
25. 7. 2023 od 19:00
vstup zdarma, bez předchozí rezervace

R jako Romové / Jan Blažek, Matěj Pospíšil / Česko – Červencový program Paměti národa na Strahově zahájí dokumentární film zachycující příběhy romských pamětníků, kteří vzpomínají na romský holocaust, konec kočovnictví i složité situaci romských matek a dětí v období komunismu, včetně nucených sterilizací. Rokem 1989 ale jejich příběhy nekončí… pokračují vzpomínkami na rasistické útoky a masové odchody do zahraničí v devadesátých letech.

Film R jako Romové je sestříhaný ze vzpomínek 13 pamětníků a vytváří příběh jedné sociální skupiny napříč třemi generacemi. Mezi svědky je možné najít jak původní obyvatelstvo českých a moravských Romů a Sintů, tak i ty, kteří se po válce přistěhovali ze Slovenska, a ty, kteří mezitím opustili Českou republiku.