Promítání u krytu – film Dezertér

Aktualizace: Deštivé počasí nás nezaskočí! ➡ Když bude večer pršet, budeme promítat v krytu. A už jste byly někdy v tak netradičním kině?

Přijďte na další promítání u bývalého krytu civilní ochrany v Bezručových sadech, kde sídlí Institut Paměti národa Olomouc.

Úterý 7. 6. – program:

(19:30 – 20:30)
Než se setmí, můžete si prohlédnout kryt a výstavu Odkryté příběhy 20. Století. A bude i pivo.

(21:00)
Budeme promítat dokumentární film z dílny Paměti národa – Dezertér – příběh Alexeje Ženatého.

Ruský útok na Ukrajinu vnímají Češi také prostřednictvím své zkušenosti: v srpnu 1968 přepadla Československo sovětská armáda, okupovala zemi více než dvacet let a podpírala kolaborantský totalitní režim. Jestliže 17. listopadu 1989 začala naše cesta z „reálného komunismu“ ke svobodě, teprve odchod posledních „spřátelených“ jednotek v červnu 1991 představuje její završení. Alexej Ženatý, hlavní postava dokumentárního filmu Dezertér, se narodil se v roce 1971 jako Alexej Kuzevanov ve vesnici Rynky v Kurganské oblasti na Sibiři a byl jedním z tisíců sovětských vojáků, kteří se do ČSSR dostali v rámci základní vojenské služby. Roku 1990 dezertoval a po dramatickém útěku a skrývání u přátel u nás získal politický azyl. Významně mu k tomu pomohla řada lidí, především filmový režisér Vladislav Kvasnička a rodina pozdějšího synodního seniora Českobratrské církve evangelické Daniela Ženatého. Alexej nebyl jediným zběhem ze sovětské armády, jako jediný však v Čechách zůstal a v České republice žije dodnes. Co věděl o zemi, do níž ho kdysi poslali? Jaké bylo postavení řadového ruského vojáka? Jaký měl motiv k útěku? A co si myslí o současném ruském režimu a „speciální operaci“ na Ukrajině? I na tyto otázky odpovídá v dokumentu Adama Drdy a Paměti národa.

Promítání se zúčastní i sám Alexej Ženatý.

Vstupné je dobrovolné.
Těšíme se na vaší návštěvu.

Akce se koná ve spolupráci s Olomouckým krajem, městem Olomouc, Výstavištěm Flora Olomouc, a.s. a Univerzitou Palackého v Olomouci.

Novinky a akce v Institutu Paměti národa Olomouc můžete sledovat také na našem Facebooku.