S novým školním rokem pro Vás má Institut Paměti národa Pardubice novou nabídku zajímavých hostů v rámci pravidelných pondělních podvečerů.
Hned v první školní den, pondělí 2. 9. si budeme povídat o historii četnictva. Hostem bude plk.v.v. Michal Dlouhý, který se podílel na scénáři oblíbených Četnických humoresek a Eliška Polanecká, spisovatelka a sběratelka dokumentů k 2. světové válce. V pondělí 9. 9. očekáváme návštěvu českého politického aktivisty, signatáře Charty 77 a spoluzakladatele spolku Šalamoun Johna Boka. Třetí pondělí v měsíci, 16. 9. přijede na přednášku Sabe Soe, rodilá Barmánka, aby nám osvětlila, zda se správně říká Barma nebo Myanmar? Povídat si budeme také o osudech politických vězňů v Barmě. V pondělí 23. 9. proložíme přednášky promítáním dokumentu z dílny Post Bellum. Dokument Mezi příkopy a valy se dotýká toho, proč se Terezín stal městem duchů? Po promítání bude následovat beseda s režisérem filmu Viktorem Portelem. Poslední září 30. 9. uvítáme vzácného hosta, režiséra seriálu Zdivočelá země, Hynka Bočana. A právě seriál bude hlavním tématem besedy.
V říjnu 7. 10. se dozvíme, jakou představu o Bohu má náš host, salesián a kněz Ladislav Heryán. V pondělí 14. 10. si poslechneme zajímavou přednášku pardubáka, pana doktora Kotyka o tom, proč je Edvard Beneš a jeho dekrety stále kontroverzní a proč dodnes dělí českou společnost? V říjnu se kvůli Státnímu svátku uvidíme naposledy v pondělí 21.10. a promítneme premiéru dokumentu z dílny Post Bellum východní čechy Kolektivizace po česku, který mapuje osudy československých sedláků a zemědělců po únoru 1948. Po skončení promítání bude následovat diskuse s tvůrci i aktéry filmu.
Věříme, že Vás naše nabídka osloví a uvidíme se s Vámi některé pondělí u nás, v Institutu Paměti národa v Machoňově pasáži v Pardubicích.