Program a další novinky v IPN Pardubice

Interaktivní expozice Institutu Paměti národa Pardubice od září opět spustila, vedle standardní otevírací doby pro veřejnost, i dopolední programy pro školy. Od otevření letos v březnu zažilo na vlastní kůži část naší historie už 1100 žáků. Vedle toho se 22. září rozběhne Divadelní kroužek Paměti národa pro děti a mladé lidi ve věku 11 až 17 let, které baví divadlo a kteří se zajímají o moderní historii. Účastníci pátrají po příbězích 20. století a na základě vyprávění pamětníků společně píší scénář k závěrečnému vystoupení. Divadelní kroužek bude probíhat každý čtvrtek od 16:30 do 18:00 v prostorách Institutu Paměti národa.

Dále jsou od září také obnoveny pravidelné pondělní besedy se zajímavými hosty. První proběhla 12.září s doyenem dokumentaristiky Paměti národa Adamem Drdou, který představil svůj dokument Dezertér. Následující pondělí 19. září přivítáme Markétu Lukáškovou, která je autorkou několika úspěšných knih a podcastu Příběh, který se opravdu stal. Budeme mluvit o jejím posledním knižním titulu „Co nás v dějáku nenaučili.“ Poslední zářijové pondělí bude patřit knězi Marianu Kurylovi, který pochází z ukrajinské vesnice nedaleko Lvova. Vystudoval teologickou fakultu na Palackého univerzitě v Olomouci a aktuálně slouží na řeckokatolické farnosti v Pardubicích. Budeme mluvit nejen o jeho cestě ke kněžství, ale také uvidíme Ukrajinu očima muže, kterého se dotkla válka.

V následujících týdnech bude mezi hosty například Daniel Pražák, který se snaží změnit vzdělávání učitelů. Dalším bude lektor českého jazyka na Univerzitě Karlově a člen organizace RAFáci Daniel Švec, který přijede přednášet o perzekucích českých letců v 50. letech. A Lukáš Peška nás seznámí s rekvizicemi zvonů za války v Čechách. 

„Besedy začínají v 1. patře Institutu Paměti národa v Machoňově pasáži každé pondělí od 18:30. Věříme, že témata jsou pro návštěvníky zajímavá a že setkání v IPN si najdou své pravidelné návštěvníky,“ dodává k doprovodnému programu ředitel Institutu v Pardubicích Michal Bureš. Doprovodný program je zveřejňován na Facebooku IPN a na jeho webových stránkách.

Ojedinělou expozici Institutu Paměti národa nenavštěvují jen naši návštěvníci, ale jezdí tam i zahraniční delegace pro inspiraci. Na konci srpna proběhlo setkání v rámci spolupráce s projektovými partnery z norské organizace Falstad Centre.

Představili jsme jim koncept regionálních Institutů Paměti národa, provedli je jednotlivými zastávkami expozice a tvůrci technické části expozice, firma 3DSense, prezentovala své nejnovější technologické metody, jakými je možné přiblížit tyto cenné obsahy široké veřejnosti. Následně jsme diskutovali ve vzdělávacím centru Institutu o tom, jak nadchnout mladé lidi pro dějiny 20. století a zároveň, jak vytvořit místa setkávání přístupná všem generacím.

Setkání se uskutečnilo v rámci projektů: 
„Instituty Paměti národa Nová platforma pro hluboce působivé umělecké zprostředkování osobních osudů na pozadí pohnutých dějin 20.století s použitím nejnovějších interaktivních informačních a komunikačních technologií“ a „Memory of our Nations – Never forget our totalitarian heritage.“
Podpořeno Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem prostřednictvím Fondů EHP

Institut Paměti národa Pardubice, Machoňova pasáž, třída Míru 60, Pardubice