Příběhy z Ukrajiny | Putovní výstava rozstřílených aut míří do Brna

Vraky, které jsme v létě 2022 přivezli z několika míst na Ukrajině, přinášejí svědectví o válce, jež v loňském roce v této evropské zemi propukla.

Tři výmluvné kostry automobilů jsou jen zlomkem příběhu o ruské agresi, která ničí domovy, rozděluje rodiny a bere životy. Návštěvník si může ve vraku poslechnou osobní příběhy původních majitelů a jejich svědectví o události, která zasáhla celou Evropu. Novinkou na výstavě bude červený motorový člun, který ještě před pár týdny sloužil k záchraně zvířat a domácích mazlíčků z oblastí zatopených poničenou Kachovskou přehradou. Loď německých dobrovolníků zničil ruský dělostřelecký útok. Posádka naštěstí přežila. Plavidlo prošpikované šrapnely nicméně opravit nešlo, a tak jej organizace Cesta naděje života přivezla do Česka.

Výstavu najdete na dvou brněnských náměstích. Loď a jeden z autovraků si budete moci prohlédnout na Římském náměstí a dva zbylé na Moravském náměstí.

V rámci Štetl festu, multižánrového festivalu židovské kultury, se výstava uskuteční na Římském náměstí v Brně. Srdečně zveme na vernisáž 31. 8. v 15:00. Výstava zde bude umístěna do 30. 9. 2023. Vstup volný.

Kromě umístění výstavy na letošním Štetl festu také 2. 9. od 22:00 na Římském náměstí promítneme videoprojekci příběhů uprchlíků z Ukrajiny. Projekci bude předcházet komentovaný úvod se samotnými Ukrajinci. Vnímáme podobnost osudů Židů ve 20. století a Ukrajinců dnes jako velice zásadní. Oba národy se setkaly s bezprávím a ničivou vnější mocí, která jim dramaticky změnila životy, zbavila je domova, bezpečí i blízkých. Považujeme za nutnost o těchto událostech hovořit a předávat je dalším generacím.

Institut Paměti národa, Radnická 10, Brno
Čtvrtek 31. 8. v 15:00
Vstup zdarma