Příběhy z Ukrajiny | Putovní výstava rozstřílených vraků ukrajinských aut

Od 6. 12. 2022 do 2. 1. 2023 můžete na náměstí Republiky v Olomouci navštívit výstavu Příběhy z Ukrajiny, která obsahuje autovraky přivezené z Ukrajiny. Vernisáž proběhne v úterý 6. 12. od 17:00 a na ni naváže od 17:45 beseda o současné situaci na Ukrajině a sbírce Paměti národa ve Vlastivědném muzeu Olomouc.

➡ Slavnostní zahájení výstavy začne na náměstí Republiky v 17:00. Za Paměť národa výstavu uvede ředitel pobočky Paměť národa Střední Morava Petr Zavadil a vedoucí regionálního rozvoje Paměti národa Martin Kroupa, který se nedávno vrátil z Ukrajiny. Dále na akci promluví Viktor Tichák – náměstek primátora Statutárního města Olomouc a Jakub Ráliš – ředitel Vlastivědného muzea Olomouc.

➡ Na vernisáž naváže od 17:45 beseda Galiny Bogdadenko a Martina Kroupy o současné situaci na Ukrajině a sbírce Paměti národa. Debata proběhne v sále Václava III. Vlastivědného muzea v Olomouci, náměstí Republiky 5. Vstup je zdarma.

Každý z autovraků přivezených z Ukrajiny má svůj příběh, který se návštěvníkům rozehraje po stisknutí tlačítka přímo na automobilu.

Rozstřílené a jinak zničené vraky aut z kyjevské oblasti Irpině, Buči a Hostomelu jsou reálným svědectvím války na Ukrajině. Prostřednictvím panelů a audionahrávek zprostředkovávají příběhy jejich majitelů z míst, kde se ruští vojáci dopouštěli těch nejhrůznějších zločinů. Převoz vraků zorganizovala díky partnerům Paměť národa, která od února pomáhá Ukrajině prostřednictvím finanční sbírky.

Výstava Příběhy z Ukrajiny - 3 autovrakty dovezené z Ukrajiny