Před rokem jsme otevřeli v Pardubicích první IPN

Máme za sebou první rok od otevření pardubického Institutu Paměti národa a jeho interaktivní expozice Tichá hrdinství.

Oslavíme to natáčením oblíbeného podcastu Dobrovský & Šídlo, kdy se oba pánové symbolicky “vrátí na místo činu,” protože oba byli 15. března 2022 čestnými hosty slavnostního otevření Institutu Paměti národa v Machoňově pasáži. Natáčení a neformální oslava narozenin Institutu proběhnou v pondělí 13. března 2023 od 18 hod. v Kongress Centre Pardubice.

 

Hlavní součást IPN expozice Tichá hrdinství vypráví návštěvníkům prostřednictvím moderních technologií skutečné příběhy 20. století. V průběhu roku expozici navštívili kromě veřejnosti také osobnosti, jako je zpěvačka a hudebnice Aneta Langerová, youtuber Karel „Kovy“ Kovář, spisovatelka Markéta Lukášková nebo písničkář Michal Horák.

Ředitel pardubického IPN Michal Bureš navíc láká k návštěvě výstavy školy, protože IPN pro ně má připraveno něco navíc: “Školy absolvují, vedle prohlídky samotné expozice, ještě jeden ze tří tematických workshopů Židé v protektorátu, Druhý odboj nebo Političtí vězni. Podle ohlasů žáky i jejich učitele tento téměř čtyřhodinový program velmi baví, o čemž svědčí i návštěvnost, kdy za uplynulých dvanáct měsíců program pro školy zažilo 2 236 žáků a studentů z téměř stovky škol.

Vedle expozice je Institut také místem setkávání. V prvním roce měli návštěvníci možnost zúčastnit se 30 besed a přednášek s celou řadou velmi zajímavých hostů. Byl mezi nimi např. v té době „jen“ armádní generál ve výslužbě Petr Pavel, kněz a církevní historik Tomáš Petráček, youtuber Karel “Kovy” Kovář, novinář Miroslav Karas, disidentka Anna Šabatová nebo historik Petr Blažek. Pravidelný pondělní program zveřejňujeme na svých webových stránkách a na sociálních sítích.

 

V rámci oslavy prvního roku od otevření získají návštěvníci o prodlouženém víkendu 16. až 19. března 25% slevu na vstupné. Vzhledem k omezené kapacitě je doporučené zakoupit vstupenky předem online.

Plány do budoucna? Vyjma letních prázdnin pokračuje už tradiční cyklus pondělních programů, každý týden od 18:30 hodin se ve Vzdělávacím centru IPN něco děje. Na podzim se rozšíří expozice Tichá hrdinství o nový obsah – kromě osudů pamětníků z období 2.světové války bude možné prožít prostřednictvím příběhů dalších dvou hrdinů složité období 50.let minulého století.

Naše dobrodružství pokračuje.