Pouť smíření: Debata Institutu Paměti národa Brno

Tématem další debaty Institutu Paměti národa je takzvaný brněnský pochod smrti, tedy nucené vysídlení německojazyčného obyvatelstva Brna, a akce Pouť smíření, která tuto tragickou poválečnou událost připomíná.

Zúčastnit se můžete 27. července od 18 hodin v prostorách brněnského Institutu na Radnické 10 v Brněnebo ji můžete sledovat on-line ve vysílání na Facebooku.

Pozvání do debaty přijali: Helena Mezlová, přímá účastnice divokého odsunu z Brna. Dalšími hosty budou Jaroslav Ostrčilík, zakladatel Pouti smíření, a Blanka Návratová, dramaturgyně festivalu Meeting Brno, v jehož rámci se Pouť smíření koná. Moderuje Jan Hanák.

Debata je v pořadí již třetí ze série debat pořádaných Pamětí národa Jižní Morava. Tentokrát je však debata poprvé přístupná veřejnosti a poprvé bude doprovázena promítáním dvou krátkých dokumentů z cyklu Příběhy z Pouti smíření, který je výsledkem loňské spolupráce Paměti národa Jižní Morava, festivalu Meeting Brno a rakouského institutu Institut für Geschichte des ländlichen Raumes.

Série debat Institutu Paměti národa předznamenává vznik nové kulturně vzdělávací instituce v Brně. V komplexu původně renesančních budov Staré radnice má postupně vzniknout multimediální expozice dějin 20. století, složená z příběhů zaznamenaných dokumentaristy Paměti národa.