Pionýři kapitalismu – Pohádky, příležitosti i průšvihy | Přednáška Zbyňka Sturze a promítání

Devadesátky byly turbulentní vichřice změn, to dneska víme. Pojďme se ale podívat na to, jak se tyhle změny odehrávaly v regionu, který se v postsocialismu snažil okoukat, jak se to podnikání dělá u sousedů – v kapitalistickém Rakousku.
Rakouští podnikatelé s těmi českými často a rádi spolupracovali, nebo se snažili v Česku investovat. Jenomže ne vždy to šlo podle plánu. V Česku panovala jiná morálka.
Přijďte si 9. listopadu 2022 od 18 hodin vyslechnout přednášku Zbyňka Sturze a shlédnout dokument o zajímavých přeshraničních devadesátkových projektech – třeba jak vzniknul česko-rakouský Sonnentor a jak málem zaniknul jihlavský Ježek.
S odstupem třiceti let se z nedávné minulosti pomaličku stává historie. Ve střední Evropě je v tomto případě jasným milníkem rok 1989 a zhroucení sovětských satelitů, včetně sametové revoluce v Československu. Následná demokratizace a liberalizace však nezasáhla pouze politiku, kulturu či společenské klima – citelně se promítla i do podoby „nové“ ekonomiky.
Transformace centrálně-plánovaného hospodářství na tržní prostředí s sebou nesla řadu kontinuit i zcela bezprecedentních výzev a úskalí. K obdobné liberalizaci a privatizaci navíc tou dobou docházelo i na jih od našich hranic, v Rakousku, a pád železné opony tak otevřel řadě průkopnických podnikatelů nové příležitosti. Přednáška shrnuje nejen obecné trendy, ale na příkladech z regionu líčí tři konkrétní scénáře přeshraniční spolupráce, jež plastičtěji přiblíží čerstvý dokumentární snímek.
Vstupenky v předprodeji na GoOut.