PHILIPP SPIEGL in Café Paměti národa

EXPAT FRIENDLY > CZ BELOW!

ENG:
On the 29th of March, we are hosting a solo performance by Philipp Spiegl! If you and your friends want to enjoy a nice evening with music, a couple of drinks and a cozy atmosphere in the middle of the city, then this event is exactly for you.

Philipp Spiegl’s music tastefully and imaginatively fuses 2000s indie with 80s stadium rock. The Austrian born Brno based musician’s work ethic has lead to releasing four projects since his 2021 debut Be My Redeemer, each authentically documenting the author’s everyday life, love, travels and new beginnings. Café Paměti národa will host one of his intimate yet intense solo performances which he does alongside concerts with the band The Nightingales.
The show starts at 19:00 and the entry fee is 100 CZK.
Looking forward to seeing you there!

CZ:
Ve středu 29. března u nás zahraje Philipp Spiegl! Pokud si chceš se známými užít večer s dobrou živou hudbou, příjemnou atmosférou a pár drinkama, tak tahle akce je přímo pro tebe.

V hudbě Philippa Spiegla se neotřelým způsobem mísí vlivy indie počátku milénia s osmdesátkovým stadionovým rockem. Původem Rakušan žijící v Brně od svého debutu Be My Redeemer z roku 2021 nezahálí a vydává jednu nahrávku za druhou. Jeho promyšlené písně autenticky dokumentují autorův každodenní život, lásky, cesty a nové začátky. V Café Paměti národa se muzikant a spisovatel představí ve své intimní sólo poloze, kterou střídá s koncertováním s kapelou The Nightingales.
Show začíná v 19:00 a vstupné je 100,-
Těšíme se!

Café Paměti národa, Radnická 10
Středa 29. 3. v 19:00
Vstupné: 100 Kč