Paměť národa na Strahově

I letos v létě ožije Strahovský stadion. Paměť národa připravila na jižní tribuně program – od procházek s průvodcem a filmových projekcí až po debaty a tematické večírky s hudbou. Program Festivalu Paměti národa 2023 se koná od června do září vždy v závěru měsíce.

Strahovský stadion je kulturní památkou uprostřed města, a přitom tak trochu opuštěné místo, které se snaží najít novou identitu. Na jeho jižní tribunu zve Paměť národa pravidelně hosty, kteří se věnují politice, společnosti, historii a hlavně příběhům. Opět pořádá také komentované historické procházky a na programu jsou i projekce filmů věnované hrdinům 20. i 21. století a jejich boji za svobodu. Nebude chybět ani občerstvení a party s tematickou hudbou.

Vstup na tribunu je z ulice Vaníčkova, zastávka autobusu Stadion Strahov. Místa začátku komentovaných procházek jsou uvedena v jednotlivých událostech.

Komentované procházky

celé léto

Procházky seznámí se zásadními historickými momenty největšího stadionu na světě, kde se odehrávaly všesokolské slety, spartakiády, studentské bouře i násilné zločiny během internace Němců. 

 

Diskuze, projekce filmů a hudba

25. 7. až 27. 7. 2023

Červencový program začíná v úterý 25. 7. projekcí dokumentu R jako Romové, na který naváže posezení u ohně a vystoupení Sáry Kaliášové. Středeční program 26. 7. nabídne diskusi o křesťanství v 21. století. Čtvrtek 27. 7. bude věnován tématu Volyňských Čechů.

17 8. až 19. 8. 2023

Srpnový program na Strahově se věnuje novinařině a médiím. Program začíná ve čtvrtek 17. 8. dokumentárním cyklem Ponížení (Hlídací psi normalizace a Ponížení). Pátek 18. 8. nabídne projekci dokumentu Bitva o rozhlas  a v sobotu 19.8. se srpnový program zakončí promítání snímku Kuciak, vražda novináře a debata.

22. 9. až 24. 9. 2023

V září si na prodloužíme léto a tematicky zavítáme do zahraničí. Pátek 22. 9. nabídne projekci a debatu věnovanou českým emigrantům. Sobota 23. 9. bude věnována Kubě, kdy je na programu přednáška s názvem Kuba: ostrov mezi minulostí a budoucností a večerní škola salsy. Program Paměti národa na Strahově 24. 9. uzavře diskuze a projekce o aktuální situaci na Ukrajině a historii gulagů. 

 

Výstavy 

Příběhy 20. století 

červen a červenec 

Důležité fenomény našich moderních dějin výtvarně zpracoval komiksový ilustrátor Vojtěch Šeda Ke každému jsme připojili jeden z pamětnických příběhů, které nás inspirují a zároveň nám připomínají, že naše dnešní svoboda není samozřejmostí.

Zůstaňte u svých přijímačů

srpen a září 

Z portálu Paměť národa jsme vybrali příběhy pamětníků, jejichž život se nějakým způsobem s rozhlasem protnul. Někteří v něm roky pracovali, jiní do rozhlasové historie vstoupili třeba jen nakrátko. Nejstarší z příběhů se odehrávají ve válečných letech, nejnovější je ryze současný.