Operace Silver A a muzeum nové generace

Institut Paměti národa a jeho expozice se nacházejí v pardubické Machoňově pasáži, která má svého „genia loci“.

Na základě dochovaných dokumentů bylo odhaleno, že je vysoce pravděpodobné, že vzdělávací centrum Institutu se nachází v místech, kde krátkou dobu přespával a pracoval velitel výsadkové skupiny Silver A Alfréd Bartoš. V té době byla pasáž jedním z nejživějších míst v Pardubicích, které ale mělo jednu velkou výhodu: z kanceláře vede zadní vchod do sklepení, jímž bylo možné projít na druhou stranu domu a vyjít tak za zády případných pronásledovatelů. A právě v těchto sklepních prostorách nyní můžete navštívit muzeum nové generace Institutu Paměti národa.

Expozice prostřednictvím příběhů vypráví právě historii 2. světové války. Návštěvníkům nabízí unikátní zážitek na pomezí hry, filmu a rozšířené reality. Pomocí technologií 21. století vás provede příběhem Jaryny Mlchové, která díky objevu neznámé sloučeniny zachránila stovky Židů před transportem do koncentračního tábora. Uslyšíte také vyprávění o Tomášovi Sedláčkovi, který prošel evropskými druhoválečnými bojišti. A protože se expozice věnuje historii východních Čech, dojde v rámci prohlídky samozřejmě i na operaci Silver A, jejímž velitelem byl Alfréd Bartoš.

Zdroj: svědectví MUDr. Jana Hrocha z archivu MUDr. Karla Jičínského (uložen v Okresním archivu Pardubice)

 

 

Přijďte do Institutu Paměti národa v Pardubicích a zároveň na místo, kterým procházela historie. Stačí si vybrat den a čas, který vám vyhovuje, a koupit vstupenky.

Těšíme se na vaší návštěvu!