O šumavských samotářích, dobře ukrytých malířích a smyslu věcí, který lze najít na okrajích.

Aleš Palán, spisovatel a publicista, dříve kopáč a noční hlídač. Dvojnásobný držitel ocenění Magnesia Litera (knižní rozhovor se samotáři Jako v nebi, jenže jinak a sborník Brnox, který připravil s Kateřinou Šedou), dvakrát byl na toto ocenění také nominován (rozhovor s bratry Florianovými Být dlužen za duši a román Ratajský les). Jeho rozhovor
s šumavskými samotáři Raději zešílet v divočině zvítězil v anketě Lidových novin Kniha roku, Divadlo Husa na provázku uvádí stejnojmenné představení, připravuje se film. Rozhovor s Miloslavem Nevrlým pod názvem Náčelník obsadil v této anketě v roce 2023 druhé místo.
Palánovou nejčerstvější prací je dotazník pro osobnosti folkové hudby Pětadvacet na pamětnou a rozhovory se skrytými malíři Muž, který sází borovici blatku.
Palánův rozhovor s bratry Reynkovými Kdo chodí tmami byl oceněn výroční cenou Českého literárního fondu, tři autorovy knihy zvítězily v anketě Katolického týdeníku Dobrá kniha (Kdo chodí tmami, rozhovor s opatem Tajovským Člověk musí hořeti a s L. Armbrusterem Tokijské květy.) Autor si obzvlášť cení třetího místa v soutěži Nejkrásnější kniha za publikaci Jaderná puma a její výroba v amatérských podmínkách – ocenění bylo totiž uděleno v kategorii učebnice.

Institut Paměti národa, 1. patro, Machoňova pasáž, Pardubice
Pondělí 20. 5. v 18:30
Vstupné: 60 Kč