Festival Paměti národa 2023 – Neumlčené hlasy Beslanu | projekce a debata

Paměť národa sleduje i témata z poměrně nedávné minulosti. Podílela se na dokumentaci jedné z největších tragédií moderního Ruska.

Vaníčkova 100/6, Praha
29. 6. 2023 od 19:00
vstup zdarma, bez předchozí rezervace

Silný dokumentární film režiséra Tomáše Polenského a scenáristky Ivany Skálové „Neumlčené hlasy Beslanu“, který můžete zhlédnout v rámci červnového programu na Strahově, se zabývá obléháním beslanské školy v Severní Osetii na jihu Ruské federace v roce 2004. Tehdy bylo zavražděno více než 300 lidí, převážně dětí. Film, pečlivě rekonstruovaný prostřednictvím dobových záběrů, výpovědí svědků a originálních animací, vykresluje mrazivý obraz otřesných zážitků rukojmích a následného marného hledání spravedlnosti.

Více než patnáct let požadují přeživší událostí v Beslanu, aby ruská vláda přijala zodpovědnost za nezdařenou záchrannou operaci, která vedla ke stovkám obětí, a aby vyvodila důsledky. Na koho se můžete spolehnout ve státě, v němž za spáchané zločiny není nikdo potrestán a kde lidé zodpovědní za smrt dětí nadále zůstávají ve svých funkcích?

Přijďte na promítání a následnou diskusi se scénáristkou Ivanou Skálovou a kameramanem a vedoucím audiovizuální sekce Paměti národa Viktorem Portelem.