Mezinárodní spolupráce Institutu Paměti národa

Institut Paměti národa v Pardubicích a jeho ojedinělou expozici nenavštěvují jen naši návštěvníci, ale jezdí tam i zahraniční delegace za výměnou zkušeností a pro inspiraci. Koncem minulého týdne naše zahraniční oddělení uspořádalo setkání s projektovými partnery z maďarské organizace Terra Recognita Foundation, polské nadace Fundacja Nizio a naší sesterské organizace Post Bellum ze Slovenska.

 

Přijel za námi tým, který tvořili architekti, historici, pedagogové a projektoví iniciátoři. Kurátor expozice Viktor Portel jim představil koncept regionálních Institutů Paměti národa, provedl je jednotlivými zastávkami expozice a vysvětlit všechny její technické vychytávky.
Na závěr jsme společně diskutovali ve školícím centru Institutu o tom, jak nadchnout mladé lidi pro dějiny 20. století a zároveň, jak vytvořit místa setkávání přístupná všem generacím.

Těšíme se na dlouhodobou spolupráci s kolegy ze zahraničí nejen v rozvoji regionálních expozic, ale i v rozšiřování mezinárodní části archivu Paměti národa.

Setkání se uskutečnilo v rámci projektů:
“Instituty Paměti národa Nová platforma pro hluboce působivé umělecké zprostředkování osobních osudů na pozadí pohnutých dějin 20.století s použitím nejnovějších interaktivních informačních a komunikačních technologií“ a “Memory of our Nations – Never forget our totalitarian heritage”.

Supported by Iceland, Liechtenstein and Norway through the EEA Grants
Podpořeno Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem prostřednictvím Fondů EHP

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.