Mami, já nechci válku | vernisáž výstavy

17. 4. od 16:30 zveme na vernisáž výstavy Mami, já nechci válku, výsledek  Polsko-ukrajinského projektu, který spojuje minulost a současnost a vypráví o hrůzách války dětskýma očima. Uvidíte historické kresby polských dětí, které prožily druhou světovou válku, a kresby ukrajinských dětí, které prožívají válku ve své zemi dnes.

Na podzim 1945 polské Ministerstvo školství požádalo žáky, aby ztvárnili své, stále ještě čerstvé, prožitky z 2. světové války. Tisíce kreseb pak zůstaly v archivu ministerstva jako vzpomínka na doby, které se už neměly vrátit. Bohužel k nám dnes promlouvají s bolestivou aktuálností vedle velmi podobných kreseb ukrajinských dětí nakreslených pro ukrajinský projekt Mom, I See War.

Chceme ukázat, že válka vypadá v dětských očích vždy stejně. Bez ohledu na místo a čas je válka velké zlo a dítě je v ní vždy obětí. Podobnost mezi historickými a současnými díly je nápadná. Děti kreslí tanky, letadla shazující bomby, požáry a výbuchy. Kreslí raněné a mrtvé, zničené domy, hroby. Kreslí sebe a své rodiny, kreslí evakuaci a útěk. Ale také vyjadřují naději a zachycují své sny o budoucnosti. Scénáře jednotlivých válek jsou si velmi podobné. Mění se čas, mění se místo, mění se dětští svědci, ale válka je stále stejná.

Vernisáž proběhne v rámci slavnostního zahájení Dnů polské kultury v Brně, které bude pokračovat v 17.30 u venkovní výstavy „Objevte Lodž!” v ulici Kobližná. Zakončí ho slavnostní setkání partnerů festivalu v Knihovně Jiřího Mahena v 18.00 s navazujícím koncertem Bacewicz String Quartet Lodžské filharmonie.

Institut Paměti národa, Radnická 10, Brno
Pondělí 17. 4. v 16:30
Vstup zdarma

 

Výstava Mami, já nechci válku vznikla díky spolupráci polského Státního archivu, Ministerstva zahraničních věcí Polské republiky a ukrajinského projektu Mom, I See War (https://momiseewar.com).
Partnerem akce je TIC Brno.