Na konci války mají sál hostince U Vojtěchů zabraný Němci a jen odejdou, vystřídají je Rusové, kteří tu po sobě zanechají spoušť.
Vojtěchovi ještě stačí sál opravit, ale to už přichází únorový puč 1948 a starý pan Vojtěch ve věku 57 let umírá. Živnost by měl převzít syn….
„Samozřejmě jsem do hostince od mládí chodil pomáhat, ale stát za pípou mě nebavilo. Raději jsem obsluhoval mezi lidmi.“
V roce 1950 už je v sále restaurace sklad obilí, pak tam zřídí ubytovnu Synthesie Semtín. V roce 1959 si restauraci přivlastňují státní Restaurace a jídelny. Restaurace pod vedením střídajících se vedoucích pomalu chátrá. Do střechy zatéká a na poničené parkety je natažené linoleum, což jejich zkázu zpečetí docela…
František Vojtěch byl až do roku 1948 členem mladých národních socialistů. Po únorovém převratu se ještě párkrát sešel s bývalými spolustraníky na informativních schůzkách, ale když se jim nedařilo získávat kontakty, scházení ukončili. Odmítl podepsat nabízenou spolupráci se Státní bezpečností a v roce 1955 byl nejdříve obviněn z velezrady a následně ze spoluúčasti na vraždě pardubického studenta Lubomíra Krátkého. Několik měsíců byl vězněn v Pardubicích a v Praze, ale nakonec byl pro nedostatek důkazů propuštěn.
Jaké byly osudy rodiny Vojtěchovy v roce 1955 po zatčení dědečka Františka a jaký vliv to mělo na chod Hospody U Vojtěchů? Vzpomínat přijde vnuk pan Martin Vojtěch. A těšit se můžete na vánoční překvapení…
Institut Paměti národa, Machoňova pasáž, 1.patro, Pardubice
Pondělí 16. 12. v 18:30
Vstupné: 60 Kč