Jan Blažek: Odsunuté děti | autorská prezentace komiksu

Jaký to byl pocit, být po skončení druhé světové války v Československu klukem či holkou německé národnosti? Měli kam chodit do školy, co jíst, s čím si hrát? Měli se čeho bát?

Co si s sebou zabalili, když byli zařazeni do odsunu, a s čím se naopak museli rozloučit? Co je čekalo ve sběrných a pracovních táborech, v dobytčích vagonech a nakonec v rozbombardovaném Německu? Kdy a za jakých podmínek se poprvé mohli podívat na místa svého dětství a kde se dnes cítí doma?

Pětice německých pamětníků vypráví o svém odsunu z Československa. Jejich příběhy ožívají v komiksové formě skrze představivost českého spisovatele a pěti českých výtvarnic a výtvarníků. Povídka Tady to smrdí jako čert, která je součástí knihy, vyhrála v roce 2021 cenu Muriel za nejlepší krátký komiks.

Besedou o komiksové knize Odsunuté děti provede jeden z jejích autorů Jan Blažek. Ten je vzděláním kulturní antropolog a coby spolupracovník organizace Post Bellum už několik let pořizuje rozhovory s německými pamětníky poválečného odsunu z území Československa. Akce proběhne v rámci Dnů evropského dědictví 2023 s podtitulem „Living heritage“.

Institut Paměti národa, Radnická 10, Brno
Neděle 17. 9. v 18:00
Vstupné: 70-100 Kč