Festival Paměti národa 2022

Tři dny koncertů, divadel, diskuzí pro každého, komu záleží na svobodě! Těšit se můžete na Báru Polákovou, Lenku Dusilovou, Jaroslava Hutku, Jana Dobrovského & Jindřicha Šídla, Eduarda Stehlíka a další.

Paměť národa pořádá na jižní tribuně Strahovského stadionu od 29. září do 1. října 2022 Festival Paměti národa.

Akce je venkovní, počítejte s tím při výběru oblečení.

program: ⬇⬇⬇ ČTVRTEKPÁTEKSOBOTA

ČTVRTEK 29. 9. Strahov: minulost a budoucnost

PÓDIUM
19:15 Zahájení festivalu (se zakladatelem Paměti národa Mikulášem Kroupou a hosty)

20:00 Koncert Barbory Polákové
Zpěvačka a herečka Bára Poláková je pětinásobnou držitelkou hudebních cen Anděl, které ji
přinesla obě její dosavadní alba. Je autorkou či spoluautorkou textů i hudby a autorkou většiny námětů svých videoklipů.

20:45 Koncert Vladimíra Merty
Vladimír Merta je český písničkář, publicista, spisovatel, fotograf, architekt a filmový režisér. Během listopadových událostí roku 1989 byl Merta jednou z tváří sametové revoluce.

21:30 Koncert Igora Orozoviče
Člen činohry Národního divadla skládá písně i scénickou hudbu, hraje na klavír a zpívá. Letos na jaře spolu s dvacítkou muzikantů z různých zemí společně nahráli píseň Nevzdám se, kterou odsoudili válku na Ukrajině.

STAN
17:00-18:50 Debata Vize Strahova
Velkolepý stadion, historická památka i opuštěné místo uprostřed města. Jaká bude nová identita Strahova? Debatovat budou zástupci organizací, které na stadionu aktuálně působí, i architekti a urbanisté, kteří se budoucí podobou a využitím Strahova dlouhodobě zabývají.

STUDIO 1
16:45-17:45 Debata Sokol dříve a dnes
Letos si připomínáme 160 let od založení Sokola. VIII. slet v roce 1926 se poprvé odehrál na nově vybudovaném Strahovském stadionu. O minulosti i současném fungování Sokola budou debatovat historička Kateřina Pohlová a náčelnice Eva Řibřidová z České obce sokolské.

17:45-19:00 Projekce a debata Dvojí tvář Spartakiád
Nejmasovější a nejpropracovanější politický rituál celého východního bloku, nebo svého druhu lidový karneval? Dokument se na fenomén hromadného cvičení dívá nejen pohledem propagandy, ale i samotných cvičenců. Následovat bude debata s tvůrci Terezou Bernátkovou a Petrem Roubalem.

21:00–01:00 DJs
Candy Flip
Voodoo Brothers

STUDIO 2
15:45-16:10 Divadlo Paměti národa: HOE LANG BLIJFT U IN NEDERLAND?
Inscenace “Jak dlouho zůstanete v Nizozemsku?” zpracovává téma domova, emigrace a sžívání se s novou kulturou. Vytvořili ji středoškoláci během letní divadelní dílny na základě vyprávění Jaroslava Hutky.

16:15-16:45 Koncert Jaroslava Hutky
Český folkový hudebník, skladatel a písničkář byl významným představitelem normalizačního disentu. Po jedenácti letech, které strávil v nedobrovolné emigraci, se po sametové revoluci vrátil do vlasti.

18:15-19:00 Debata Chceme světlo
V říjnu roku 1967 studentům ze strahovských kolejí došla trpělivost s věčnými výpadky elektřiny. Jejich spontánní protest ale komunistická policie brutálně potlačila. Takzvané „strahovské události“ připomene debata s pamětníkem, kterou uvede správce portálu Paměť národa Michal Šmíd.

JIŽNÍ TRIBUNA
16:00-19:00 Hra Za Pižďuchy po Strahově (pro děti)
Stopovací hra pro mladší návštěvníky, ve které se vydají po stopách prapodivných tvorů Pižďuchů, zahrají si obří piškvorky, zaskáčou panáka, vyluští několik záhad nebo si zatvoří ve výtvarném koutku.

17:00-18:00 Komentovaná procházka Stadion Strahov a jeho historie (ve čtvrtek a v pátek bude sraz u jižní tribuny)
Procházka s průvodcem po stadionu a okolí představí místo radosti z pohybu a setkávání i méně známé temné příběhy spojené s koncem druhé světové války.

PÁTEK 30. 9. Válka – opakuje se historie?

PÓDIUM
20:00 Koncert Jump Into The Field
Folk, šanson, blues i americana v jednom balení. V písních hudebního projektu novináře Petra Skočdopole najdete vliv českých rockových písničkářů i cit a vyrovnanost světových velikánů.

20:45 Koncert Báry Zmekové – změna programu
Bára Zmeková, zpěvačka, skladatelka a textařka pohybující se mezi jazzem, folkem, klasickou hudbou a elektronikou.

21:30 Koncert Circus Brothers
Základem každého koncertu kapely Circus Brothers je disco-balkan, ve kterém kombinují balkánskou dechovku, diskotékový beat, ale také pop, house, rap a folk. Pevná součást festivalové scény baví lidi na ulici, v klubech i na pódiích.

STAN
17:00-18:00 Debata České předsednictví v době krize
Česká republika má za sebou polovinu svého předsednictví v Radě Evropské unie. Jaké jsme si stanovili priority a jak se nám daří je naplnit? Nejen na tyto otázky budou odpovídat hosté v debatě organizované ve spolupráci s Eurocentrem Praha.

18:00-18:20 Křest knihy Nezapomeňte
Nová kniha s podtitulem Příběhy Paměti národa navazuje na úspěšný titul Nezapomeňme z roku 2020. Představí například životní příběh Luboše Dobrovského, Karla Schwarzenberga nebo Čestmíra Huňáta, které zpracovali dokumentaristé ve sbírce Paměť národa.

18:30-19:30 Debata Hrdinové Anthropoidu pro 21. století
Debata s historikem Eduardem Stehlíkem, organizátory oslav Díky, že můžem a ilustrátorkou a autorkou knihy o ženských hrdinkách Renátou Fučíkovou. Tématem diskuze jsou hrdinové 20. století: co mohou říct dnešním mladým lidem a jak se proměňuje náš vztah k nim?

STUDIO 1
16:30-18:00 Filmový blok Holocaust a debata s Adamem Drdou a Martinem Šmokem
Dokument Červený kříž a likvidace ghetta Theresienstadt představuje koncentrační tábor Terezín jako prostředek nacistické propagandy. Druhý snímek Osvobození? se věnuje konci druhé světové války, který přinesl nezměrné utrpení statisíců lidí, kteří byly nuceni absolvovat pochody smrti. Následuje debata s tvůrci filmů.

18:00-20:00 Projekce filmu Tobruk a debata s Václavem Marhoulem
Zpracováním příběhu vojáků Československého 11. pěšího praporu – Východního, kteří roku 1941 úspěšně bránili pozice u přístavního města Tobruk, vzdal režisér Václav Marhoul hold všem válečným veteránům druhé světové války. Po projekci bude následovat debata nejen o filmu.

21:00–01:00 DJs
Noustres
DJ Peal

STUDIO 2
17:30-18:30 Debata Válečné zločiny na Ukrajině
A ruské agresi a tragických následcích válečného konfliktu na Ukrajině budou debatovat Jakub Szantó, zahraniční reportér České televize, plk. Otakar Foltýn, právník, důstojník Armády České republiky a náčelník Vojenské policie a analytik Pavel Havlíček z Asociace pro mezinárodní otázky.

JIŽNÍ TRIBUNA
16:00-19:00 Hra Za Pižďuchy po Strahově (pro děti)
Stopovací hra pro mladší návštěvníky, ve které se vydají po stopách prapodivných tvorů Pižďuchů, zahrají si obří piškvorky, zaskáčou panáka, vyluští několik záhad nebo si zatvoří ve výtvarném koutku.

17:00-18:00 Komentovaná procházka Stadion Strahov a jeho historie (ve čtvrtek a v pátek bude sraz u jižní tribuny)
Procházka s průvodcem po stadionu a okolí představí místo radosti z pohybu a setkávání i méně známé temné příběhy spojené s koncem druhé světové války.

SOBOTA 1. 10. Paměť v živém umění

PÓDIUM
17:30-18:00 Hudební vystoupení Fanfakids (Belgie)
V rámci projektu Meeting Unknown cestovala v roce 2019 skupina dětí z Divadla Paměti národa do Belgie a společně s belgickými dětmi připravily představení. Tentokrát přijedou Belgičané do Prahy s ukázkou své hudební tvorby, která je založena na rytmické hře na bubny.

20:00 Koncert Cermaque: Lament
Chytlavé podklady, syntetické linky, kytarové riffy a mocné, živě míchané beaty se prolínají s plameny veršů rapujícího básníka a písničkáře Jakuba Čermáka, který byl dvakrát nominovaný na cenu Anděl.

20:45 Koncert Ty Syčáci
Ty Syčáci v čele s Petrem Vášou oslovují široké spektrum posluchačů zejména díky svému nasazení a atmosféře na pódiu. Jejich největšími devízami je nekompromisní, ostrý styl a vytrvalost ve ztvárňování vlastních představ.

21:30 Koncert Thom Artway
Zpěvák a písničkář Thom Artway se dostal do širšího povědomí veřejnosti v roce 2015 se skladbou I Have No Inspiration. V roce 2016 získal cenu Anděl v kategorii Objev a Zpěvák roku.

STAN
15:30-17:20 Projekce filmu Tři kámoši
Polský snímek sleduje události květnových dnů roku 1977, které vyústily v založení Studentského výboru Solidarity. Rozplétá síť spolupracovníků komunistické tajné policie, která zárodky polské opozice těsně obemknula, a ukazuje na praktiky tehdejších agentů, jejichž výpovědi před několika lety otřásly polskou veřejností.

18:00-19:00 Podcast naživo Dobrovský & Šídlo
Podcast Paměti národa Dobrovský & Šídlo si za víc jak rok své existence získal široké publikum. V povolebním setkání na Strahově budou Jan Dobrovský a Jindřich Šídlo o aktuálních tématech debatovat před diváky naživo.

19:00-20:00 Slam Poetry Paměti národa
V rámci bloku vystoupí se svou originální poezií čtyři slameři:Tim Postovit, Hanka Nguyen, Tereza Kvapilová alias Ryška Riot a Sufján.

STUDIO 1
16:00-17:20 Filmový blok Represe a debata s pamětníkem
Z komunistického Československa uprchlo na Západ téměř půl milionu lidí. Jak tehdejší události vidí někdejší důstojníci Pohraniční stráže přibližuje snímek Pohraničníci. V dokumentu Mlátičky pak svou roli při zásazích proti demonstrantům v 80. letech hodnotí tehdejší příslušníci Sboru národní bezpečnosti. Po projekci bude následovat debata s pamětníkem.

18:30-19:30 Projekce filmu Dezertér a debata s Adamem Drdou
Alexej Ženatý původem ze Sibiře byl jedním z tisíců sovětských vojáků, kteří se do ČSSR dostali v rámci základní vojenské služby. Roku 1990 Alexej dezertoval a po dramatickém útěku a skrývání u nás získal politický azyl. V České republice žije dodnes. Po projekci bude následovat debata s tvůrcem Adamem Drdou.

21:00–01:00 DJs
DJ Cigárko
Roman Rai

STUDIO 2
16:30-17:30 Projekce ke knize Odsunuté děti a debata s autory
Jak prožívaly německé děti v Československu konec války? Co si braly s sebou do sběrných táborů? Co je čekalo v rozbombardovaném Německu? Projekce a následná debata s autory Janem Blažkem a Markem Tomanem představí oceňovanou knihu Odsunuté děti, ve které němečtí pamětníci vzpomínají na zlomové okamžiky svých životů.

JIŽNÍ TRIBUNA
16:00-19:00 Hra Za Pižďuchy po Strahově (pro děti)
Stopovací hra pro mladší návštěvníky, ve které se vydají po stopách prapodivných tvorů Pižďuchů, zahrají si obří piškvorky, zaskáčou panáka, vyluští několik záhad nebo si zatvoří ve výtvarném koutku.

16:00-17:30 Komentovaná procházka Stadion Strahov a jeho historie (v sobotu bude sraz na zastávce Pohořelec)
Procházka s průvodcem po stadionu a okolí představí místo radosti z pohybu a setkávání i méně známé temné příběhy spojené s koncem druhé světové války.

Výstava Pocta Václavu Havlovi
Výstava, která představuje snímky prezidentova dvorního fotografa Oldřicha Škáchy, vznikla u příležitosti nedožitých 80 let Václava Havla. Velkoformátové panely s fotografiemi ukazují různá období života a tvorby Václava Havla, jak je Škácha zachycoval od 60. let až po Havlovu prezidentskou éru.

Výstava Vize Strahova
Výstava prací studentů z Fakulty architektury ČVUT představuje ideové vize pro území strahovského kopce. Návrhy a modely obsahují nejen proměnu Velkého strahovského stadionu, ale i stadionu Evžena Rošického, vysokoškolských kolejí ČVUT a veřejného prostranství strahovského návrší.

Výstava Příběhy z Ukrajiny
Rozstřílené a jinak zničené vraky aut z kyjevské oblasti Irpině, Buči a Hostomelu jsou reálným svědectvím války na Ukrajině. Prostřednictvím panelů a audionahrávek zprostředkovávají příběhy jejich majitelů z míst, kde se ruští vojáci dopouštěli těch nejhrůznějších zločinů. Převoz vraků zorganizovala díky partnerům Paměť národa, která od února pomáhá Ukrajině prostřednictvím finanční sbírky.

Vstupné je dobrovolné.
Vybraná částka půjde na naší sbírku pro Ukrajinu.

JAK SE DOSTAT NA MÍSTO?

Vstup na tribunu je z ulice Vaníčkova, zastávka autobusu Stadion Strahov.

Projekt je realizován s finanční podporou hl. m. Prahy, MČ Praha 6 a Státního fondu kultury.