Centrum experimentálního divadla pořádá s naší spoluprací debatu s osobnostmi, kteří se v osmdesátých letech aktivně účastnili československo-polských setkání na hranicích a po pádu komunistických vlád se zasadili o budování demokracie v obou zemích.
Přijďte 18. prosince 2021 v 19 hodin do Sklepní scény CED na unikátní setkání přátel Václava Havla, kteří společně povedou debatu o tom, v čem byl Václav Havel na svou dobu výjimečný a jaký odkaz po něm zůstavá dnes.
Hosté debaty:
Anna Šabatová: bývalá mluvčí Charty 77 a veřejná ochránkyně práv
Martin Bútora: slovenský politik, sociolog, novinář, pedagog
Adam Michnik: polský historik, publicista, šéfredaktor Gazeta Wyborcza
Petr Oslzlý: český dramaturg, pedagog, herec
Překlad: Andrzej Jagodziński, překladatel, publicista, filolog
Moderuje: Jakub Liška, spoluzakladatel časopisu CEDIT (CZ)
Kromě série akcí bude v Uličce Václava Havla vytvořeno pietní místo, kde bude možné zapálit svíčku či položit květinu.
“Dílem Václava Havla se v průběhu let zabývala téměř všechna divadla CED – Divadlo Husa na provázku, HaDivadlo a Divadlo U stolu. I kdyby Husa na provázku nepatřila mezi tři nejdůležitější divadla, která Václav Havel pokládal za divadla svého srdce, sluší se v tento den vzpomenou na osobnost Václava Havla a zamyslet se nad tím, v čem je jeho odkaz inspirativní i dnes,“ shrnuje ředitel CED Miroslav Oščatka.
Součástí akce je výstava v Uličce Václava Havla, věnovaná jeho působení na brněnské divadelní scéně, koncert Kapely Paměti národa či venkovní projekce rozhovorů s Václavem Havlem, pořízených Pamětí národa. Těšit se můžete také na stánek organizace Milion chvilek pro demokracii, který bude tematizovat představu ideálního prezidenta/ky. Vzpomínkový den zakončí výše zmiňovaná hybridní debata, organizována ve spolupráci s Institutem Paměti národa Brno. Debatu bude možné navštívit osobně, nebo sledovat online na FB profilech CED a PN JM.
Kromě zmíněných vzpomínkových akcí bude od 13. prosince do konce roku umístěna na budově Krajského úřadu v Brně na Žerotínově náměstí velkoformátová fotografie Václava Havla od brněnského fotografa Romana France. ,,Je to vůbec poprvé, co bude v Brně touto formou památka Václava Havla připomenuta. Podobně, jako v Praze na Národním muzeu tak bude na výrazné brněnské stavbě fotografie prezidenta Havla. Jsem moc rád, že se tím Jihomoravský kraj k prezidentu Havlovi veřejně hlásí.” uvádí Michal Doležel, zastupitel Jihomoravského kraje.
Podrobný program najdete na webu Centra experimentálního divadla, nebo FB události akce.
“Spolupráci při akci připomínajících desetileté výročí odchodu Václava Havla velmi vítam. A to nejen kvůli jeho stále aktuálnímu odkazu, ale také kvůli možnosti spojit síly s CED a dalšími organizacemi. Uvedené síťování v dnešní vyhrocené době vysílá pozitivní zprávu, že společně toho více zmůžeme a má to smysl, speciálně v brněnském kulturním provozu. Vnímám to také jako jednu z variant naplňování základního poslání vznikajícího Instiutu Paměti národa. A to připomínat historii 20. století v kontextu dneška a rozvíjet tak občanskou společnost, která pro mě není vyprázdněným pojmem.” David Butula, ředitel Paměti národa Jižní Morava
Dramaturgie akce: Miroslav Oščatka
Vizuální řešení: Jan Brož
Kontakt pro média: Vanda Košuličová, kosulicova@ced-brno.cz
Projekt realizuje: Centrum experimentálního divadla, Institut Paměti národa Brno
Realizační tým: Vanda Košuličová, David Butula, Aleš Kolařík
Poděkování: Jihomoravský kraj, GoTo Brno
Na realizaci projektu se podílí tito partneři:
Post Bellum: Paměť národa Jižní Morava
TIC BRNO: Turistické informační centrum města Brna
Milion chvilek pro demokracii