Institut Paměti národa Praha – jižní tribuna Velkého strahovského stadionu (vstup Vaníčkova 100/6, Praha), autobusová zastávka Stadion Strahov.
Otevírací doba pro veřejnost: 13:00 – 21:00
🔘 Komentovaná prohlídka Stadion Strahov a jeho historie
5. června | 17:00
Seznámí návštěvníky se zásadními historickými momenty strahovského stadionu, kde se odehrávaly všesokolské slety, spartakiády, studentské bouře i násilné zločiny během internace Němců. Vstupenky a více informací zde. Sraz na komentované procházky je přímo před tribunou, zastávka Stadion Strahov, u vysokého sloupu na prostranství. Procházka trvá 60–90 min.
🔘 Projekce dokumentárního filmu Popel + debata s producentkou Alicí Tabery a Mikulášem Kroupou
17. června | 18:30
“Ublíží vám jenom živý.” Španělsko-česko-francouzský dokument Popel, který je příběhem několika španělských rodin, které pátrají po svých předcích. Sledujeme několik protagonistů, jejichž předci zemřeli v době 2. světové války, a oni o jejich osudu téměř nic neví, protože se o tom v rodinách nemluvilo. Za pomoci středoškolského učitele z Bilbao pátrají po jednotlivých osudech a zjišťují, že jejich příbuzní byli zavražděni v koncentračním táboře Hradišťko nedaleko Prahy. Jejich těla byla převezena do krematoria Strašnice, po zpopelnění měla beze stopy zmizet. V tomto momentu se začne odkrývat příběh Františka Suchého a jeho syna, který jako ředitel krematoria dostal příkaz těla zpopelnit.
Debata se zaměří jak na samotný dokument (Alice Tabery), na příběh Františka Suchého, jak ho znala Paměť národa (Mikuláš Kroupa). Projekce 90 minut, vstup zdarma
🔘 Komiksy Paměti národa
18. června | 19:00
Měsíc knihy za námi, Svět knihy také skončil, ale knihy a zvlášť komiksy nikdy neomrzí. Debata věnovaná komiksové tvorbě z produkce Paměti národa. Přijďte si poslechnout, jak vzniká komiks na příkladu Hangáru s ilustrátorem Michalem Kociánem, který byl za tento počin nominován na Cenu Muriel, nebo kde se berou témata a jak napsat scénář paměťo-národních komiksů zodpoví Jan Blažek, který se autorsky podílel na komiksech Tři královny nebo na nově vznikajícím Těžká rozhodnutí. Vstup zdarma
🔘 Komentovaná prohlídka Stadion Strahov a jeho historie
19. června | 17:00
Seznámí návštěvníky se zásadními historickými momenty strahovského stadionu, kde se odehrávaly všesokolské slety, spartakiády, studentské bouře i násilné zločiny během internace Němců. Vstupenky a více informací zde. Sraz na komentované procházky je přímo před tribunou, zastávka Stadion Strahov, u vysokého sloupu na prostranství. Procházka trvá 60–90 min.
🔘 Přednáška Atentát na Heydricha ve filmech
19. června | 19:00
I filmy pomáhají uchovat paměť na dějinné události. S fakty i příběhy odbojářů však nakládají různě a s různou mírou přesnosti. Z toho důvodu historik František Štambera představí a okomentuje filmy a úryvky z filmů, které tuto historickou událost reflektují. Vstup zdarma.
🔘 Šifrovací hra Mráz na Strahově
1.-31. června | kdykoliv První šifrovací hra pro malé i velké, která účastníky zavede na Strahovský stadion a jeho okolí, na místa, která jsou dnes na první pohled skrytá. Účastníci odhalí zapomenutá tajemství bohaté historie Strahova a připomenou si prostřednictvím archivu Paměť národa vzpomínky lidí, kteří na tomto místě zažili zásadní momenty svých životů. Herní materiály si můžete vyzvednout přímo na místě – u prvního stanoviště hry, které se nachází u kavárny Točna Dlabačov na adrese Diskařská 2394, Praha 6. Podrobné instrukce k vyzvednutí najdete po otevření prvního stanoviště ve hře. Nemusíte se bát, spuštěním stanoviště samotnou hru ještě nezahájíte. Materiály si tedy můžete vyzvednout i s předstihem z pohodlí domova. Vstupenky pořídíte zde.
🔘 Virtuální galerie
1.-30. června | kdykoliv Tento rok si můžete poprvé vyzkoušet virtuální galerii pamětnických příběhů. Najdete jich tu tři desítky a k tomu, abyste se s nimi mohli blíže seznámit, budete potřebovat mobilní telefon s připojením k internetu. Reálně uvidíte jméno pamětníka, charakteristický citát a QR kód. Právě ten vás nasměruje k příběhu z databáze Paměti národa. Vstup zdarma.
🔘 Výstava Nejsme tu sami
1.-30. června | kdykoliv
Nejsme tu sami, vždy tu s námi žili a stále žijí lidé jiných národností. Tři roky jejich vyprávění zaznamenávali naši dokumentaristé z Post Bellum pro Paměť národa. Výstava zaměřená na národnostní menšiny v ČR bude přístupná v době konání programu v interiéru. Vstup zdarma
🔘 Strahovská od-bojovka v Bludišti paměti
1.-30. června | kdykoliv
Strojem času jste se přesunuli do roku 1938. Nacisté již delší dobu vystrkují růžky, jsou všude a chtějí ovládnout svět. Každého, kdo jim stojí v cestě, odstraní. Přestože lidé ví, co je čeká, jsou ochotni se postavit proti nespravedlnosti a zlu. Podobně to máte vy. Přestože máte holé ruce, chcete být nápomocní těm, kteří svádí těžké boje. Každá pomoc má naprosto zásadní vliv na celý průběh války. Zapište se do historie a přijďte si zahrát od-bojovou hru určenou pro rodiny s dětmi, skupiny přátel i jednotlivce.
Jak hru hrát? Vydejte se po schodech nahoru a pokračujte až na konec tribuny. Cestou narazíte na naše Bludiště paměti, právě tam hra začíná.
Na začátku hry si u vstupu do Bludiště paměti vezměte z papírové krabice průkaz odbojáře a půjčte si tužku (prosíme, na konci hry vrátit). Takto vyzbrojeni vyrazte do bludiště našich dějin, ve kterém především odbojáři či disidenti mohou něco změnit. V rámci tohoto Bludiště paměti se pokuste splnit úkoly, které máte popsány v průkazu. Za každý splněný úkol získáte jedno číslo. To si zapište do průkazu na poslední stránku. Až dokončíte všechny úkoly a podaří-li se vám získat tajný pěti číselný kód, čeká vás odměna.
Projekt je realizován s finanční podporou hl. m. Prahy a Prahy 6.