Zveme vás na promítání dvou krátkých dokumentárních filmů z Ukrajiny, které vznikly ve spolupráci s pobočkou Paměti národa ve Lvově. Dokumenty se zaměřují na příběhy ukrajinských žen a etnických komunit.
Od roku 2014: příběhy žen o Kramatorsku
„Mysleli jsme, že to nejhorší máme za sebou…“
Čtyři různé ženy – z různých prostředí, různého věku, profesí a sociálního postavení – vyprávějí o městě a zkušenosti, která je spojuje – o okupaci a osvobození Kramatorsku v roce 2014. Jaké to je, když se vaše státní vlajka stane zakázanou kombinací barev?
Po krátkodobé okupaci v roce 2014 se Kramatorsk stal centrem Doněcké oblasti, aktivním centrem podnikání, dobrovolnictví a pomoci armádě. Město se rozrůstalo a vzkvétalo, i když se od té doby ocitlo ve frontové zóně. Náš dokumentární příběh vypráví skrze hlasy kramatorských žen o tom, jak se od roku čtrnáct vše nenávratně změnilo – pro ně osobně i pro celou zemi – a jak svou každodenní prací přispívají k vítězství ve válce, která trvá již více než deset let.
Zakořenění: národní komunity a původní národy Ukrajiny
Moji rodiče vždycky říkali: „Existují jen dvě národnosti — dobrý a špatný člověk“
Jak vlastně žily „národnostní menšiny“ v sovětských dobách? Učily se jazyk své komunity? Jaké to bylo pro krymské Tatary, kteří vyrostli v deportaci, vrátit se na rodný Krym? Zažily národnostní komunity po znovuzískání nezávislosti Ukrajiny v roce 1991 oživení? Co je to patriotismus z pohledu ukrajinských Maďarů, Bulharů, Židů nebo krymských Tatarů? Z patnácti orálně-historických rozhovorů s představiteli deseti různých národností vybral tým PBU nejzajímavější příběhy z různých částí Ukrajiny — Zakarpatí, Besarábie, Oděsy, Krymu a Lvova —, aby vyprávěl o tom, jak široká je ukrajinská etnická rozmanitost a jak důležité je vítězství ve válce s Ruskem pro společnou budoucnost a další rozvoj všech národnostních komunit na Ukrajině.
Po každém filmu následuje diskuse s tvůrci.
Vstup zdarma