Akce ke Dni válečných veteránů v Brně

Post Bellum pořádá již 7. rokem veřejnou sbírku, kterou v ulicích symbolizují červené květy vlčího máku, mimo jiné i na makových polích ve městech. Od 1. do 30. listopadu si mohou lidé zakoupit máky na sbírkových místech po celém Česku, nebo si je vyrobit doma či ve škole a přijít je zasadit na pole na náměstí ve svém městě.

V Den válečných veteránů 11. listopadu pořádáme v Brně přednášku na téma Vybrané osudy západních letců – hrdinství odměněné křivdou vedenou Tomášem Řepou, specialistou na vojenskou historii. Přednáška se uskuteční od 18 hodin v našem vznikajícím Institutu na Radnické 10.

V průběhu celého měsíce je možnost se ke sbírce připojit jako podporovatel, a to zakoupením makového květu na některém ze sbírkových míst po celém Jihomoravském kraji a na Vysočině, objednáním máků online či příspěvkem libovolné částky na náš transparentní sbírkový účet. Podpoříte nás tak v zaznamenávání a předávání příběhů válečných hrdinů.

Pokud se chcete zapojit i aktivně, můžete si naši sbírkovou kasičku umístit do svého podniku nebo nám pomoci se sbírkou v ulicích 8. – 14. listopadu. A pro zapojení malýchi velkých výtvarníků letos znovu necháme vyrůst v centru Brna makové políčko! Vyrobte si doma květinu na špejli a přijďte ji 11. listopadu zapíchnout na pole na Moravském náměstí. 

Vybrané prostředky půjdou kromě dokumentaristiky Paměti národa také na chod Centra pomoci Paměti národa, které díky dobrovolníkům pomáhá pamětníkům s každodenními starostmi, které se pro seniory mohou stát skutečně obtížnými. Centrum pomoci Paměti národa umí zajistit nákupy či obědy, vyzvednout léky, vyvenčit psa, obstarat odvoz k lékaři nebo drobné pochůzky. Dokáže ale také

zprostředkovat odbornou, například psychologickou pomoc. Více na https://www.hrdinove.cz/.

Den válečných veteránů se 11. 11. slaví po celém světě, zejména v anglosaských zemích, a jeho datum připadá na den ukončení první světové války. Vlčí mák, který je symbolem tohoto svátku, pokrýval tehdy hroby vojáků padlých na západní frontě.

Ve veřejně přístupném archivu Paměť národa je nyní uloženo 1300 příběhů lidí se statusem válečného veterána (veteráni z druhé války, účastníci odboje za 2. sv. války a Pražského povstání, partyzáni, účastníci 3. odboje) a další tisíce odbojářů a statečných lidí, kteří se nacismu nebo komunismu postavili, ale tento oficiální vojenský status dosud nemají.

Více na www.denveteranu.cz   /   www.postbellum.cz / www.pametnaroda.cz

 

Sbírka Paměti národa ke Dni válečných veteránů v číslech:

Na 300 zapojených měst a obcí ve 14 krajích

Více než 800 sbírkových míst

Přes 600 dobrovolníků

114 000 rozdaných vlčích máků